Preizolacja ma za zadanie przesył medium przy zachowaniu odpowiedniej temperatury. Stosowana jest przede wszystkim w sytuacjach, gdy transportowany produkt znajdujący się wewnątrz rury musi utrzymać właściwą temperaturę przez cały okres transportu.
Jak zbudowana jest rura preizolowana?
Rura preizolowana (zobacz ofertę rur preizolowanych) zbudowana jest z trzech warstw: rury przesyłowej, rury osłonowej oraz warstwy izolacji(pianki). Właściwości pianki są znaczące, gdyż to właśnie dzięki niej rura preizolowana jest w stanie utrzymać temperaturę medium znajdującego się w rurze. Warto pamiętać, że nie jest to jedyna funkcja pianki izolacyjnej. Inną funkcją izolacji jest funkcja akustyczna, dzięki której poziom hałasu jest o wiele niższy podczas przesyłu ciepłego powietrza oraz cieczy pod sporym ciśnieniem. Preizolacja jest technologią o wiele lepszą od przestarzałych rur ciepłowniczych, gdyż gwarantuje lepszą izolacje, czyli mniejszą utratę ciepła.
Zalety rur preizolowanych
Ważną zaletą rur preizolowanych jest brak korozji, a co za tym idzie brak przecieków wody. Preizolacja jest gwarancją długoletniej pracy instalacji bez konieczności jej naprawiania. Rury preizolowane zazwyczaj produkowane są metodą półciągłą. Metoda ta daje możliwość wyprodukowania rur o dowolnej grubości ścianki izolacyjnej. Za pomocą tej metody produkowane są również kolana preizolowane. Rury preizolowane wykorzystywane są przede wszystkim do budowy sieci ciepłowniczych jak i instalacjach chłodniczych
Kolana preizolowane – zastosowanie
Kolana preizolowane są jednymi z najważniejszych elementów każdej instalacji. Mają one takie samo zastosowanie, co rury preizolowane. Ich głównym zadaniem jest transport medium znajdującego się w środku przy jak najmniejszym utracie ciepła. Jest to możliwe, dzięki zastosowaniu warstwy izolacyjnej w postaci pianki, podobnie jak w rurach preizolowanych. Kolana preizolowane występują najczęściej w dwóch rodzajach: o koncie 90 stopni oraz 45 stopni. Dzięki kolanom preizolowanym możliwa jest zmiana kierunku instalacji preizolowanej w dowolnym kierunku.
Właściwie zamontowana instalacja z rur oraz kolan preizolowanych jest gwarancją zachowania odpowiedniej temperatury medium znajdującego się wewnątrz nich. Tego typu rurociągi są wykorzystywane w instalacjach grzewczych oraz chłodniczych. Rury oraz kolana preizolowane służą do budowy nadziemnych oraz podziemnych rurociągów, dzięki odporności rur preizolowanych na korozje. Rurociągi wykonane za pomocą rur oraz kolan preizolowanych są niezwykle trwałe oraz łatwe w montażu, dlatego też są tak chętnie stosowane w różnego typu instalacjach.
Bardzo ciekawy wpis, wartościowe wskazówki.