Jazda samochodem to dla wielu kierowców nie tylko sposób na przemieszczanie się z punktu A do punktu B, ale też prawdziwa przyjemność. Relaksująca muzyka, przyjemny szum silnika i… nieprzyjemny zapach wnętrza kabiny? To zdecydowanie nie pasuje do tego schematu. Jednak przykry zapach w samochodzie wcale nie jest taką rzadkością. Może mieć co najmniej kilka przyczyn. Są jednak sposoby na to, by skutecznie się go pozbyć. Jak zatem sprawić, by wnętrze samochodu zawsze pięknie pachniało?
Przyczyny przykrego zapachu w samochodzie – na to zwracaj uwagę
W większości przypadków przykry zapach w kabinie samochodu jest związany z nieprawidłową pielęgnacją wnętrza samochodu lub po prostu z jego zaniedbaniem. Czasem zdajemy sobie sprawę z tego, że mamy swój udział w tym, jak pachnie wnętrze samochodu, a czasem robimy coś w najlepszych intencjach i nie wiemy, że nasze działanie może doprowadzić do nieprzyjemnego zapachu.
- Zbyt rzadkie sprzątanie samochodu ze śmieci i odpadków. Jeśli w samochodzie spędzamy dużo czasu, jemy w nim posiłki i pijemy różne napoje – wnętrze na zapachy narażone jest szczególnie. Papierowy kubek po kawie z mlekiem, który stoi w samochodzie kilka dni (w dodatku z resztką kawy) nie będzie neutralny dla zapachu. Podobnie papierki po gotowej bułce z piekarni, w których zawieruszyła się odrobina sosu. Na „spożywcze” elementy warto zwracać szczególną uwagę.
- Zbyt duża ilość chemicznych środków stosowana do czyszczenia wnętrza to kolejny problem. Ciężkie, charakterystyczne nuty zapachowe to często efekt tego, że cała deska rozdzielcza spryskana jest niewłaściwym preparatem, który kłuje w nos.
- Niewystarczające osuszenie wnętrza po praniu. Jeśli robimy to samodzielnie i chcemy, by piękny zapach delikatnego płynu do tapicerek z nami pozostał, dokładnie wysuszmy samochód. Wilgotna tapicerka w zamkniętym aucie zacznie parować, wnętrze zrobi się nieprzyjemnie mokre, źle będzie się w nim oddychało, a w dodatku pojawi się zapach stęchlizny. Bardzo nieprzyjemnym rezultatem tego w dłuższej perspektywie może być pleść, a walka z nią będzie już nieco trudniejsza.
Jak pozbyć się przykrego zapachu z samochodu?
Warto najpierw ustalić przyczynę, dla której wnętrze nie pachnie tak, jak byśmy chcieli. Następnie konieczne jest wdrożenie odpowiednich działań.
- Posprzątaj samochód dokładnie i z uwagą. Pozbądź się wszelkich śmieci, pozostaw wnętrze całkowicie czyste i przygotowane do zastosowania odpowiednich preparatów. Pamiętaj o przestrzeni pod fotelami i schowkach.
- Użyj preparatów przeciwpleśniowych, jeśli pleśń rozprzestrzeniła się w kabinie samochodu.
- Pamiętaj o wyczyszczeniu popielniczki, zwłaszcza jeśli autem jeździł jakikolwiek palacz. Zapach dymu został zaabsorbowany przez podsufitkę, materiałowe boczki i fotele. W związku z tym może być konieczne ich pranie.
- Jeśli charakterystyczny zapach po sprzątaniu lub w trakcie walki z nim nie chce zaniknąć, spróbuj ustawić w kilku miejscach niewielkie, otwarte pojemniki z mieloną kawą. Pochłania ona zapach dość dobrze i może przygotować wnętrze kabiny do rozprzestrzenienia w nim takiego zapachu, jakiego byśmy oczekiwali.
- Wymień filtr kabinowy, ponieważ przyczyną przykrego zapachu może być również klimatyzacja. Każdorazowe jej włączenie jest wówczas problemem dla całego wnętrza. Czasem rozwiązaniem problemu jest także jej oczyszczenie za pomocą odpowiednich środków.
Jeśli samodzielne działanie z wnętrzem samochodu nie pomoże, postaw na ozonowanie. To proces, podczas którego specjalna mgiełka wnika w elementy materiałowe wnętrza samochodu. Ulatuje wówczas nieprzyjemny zapach, a pozostaje zapach użytego preparatu. Oczywiście jest do tego potrzebny odpowiedni sprzęt, więc warto udać się do specjalistów.
Piękny zapach w samochodzie – jak to zrobić?
Jeśli już pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu z wnętrza samochodu, wykorzystaj to i rozprzestrzeń w nim taki zapach, przy jakim doświadczysz komfortowej podróży. Możesz wykorzystaj w tym celu zapachy samochodowe: specjalne dyfuzory zapachu, klasyczne zapachy na lusterka czy odświeżacze do zamontowania na nawiewy. Pamiętaj jednak, że każdy z tych sposobów to droga do tego, by piękny zapach w samochodzie utrzymać. Nie da się za ich pomocą zneutralizować nieprzyjemnego zapachu, który jest efektem złej pielęgnacji czy niedoczyszczonego auta.
Zapachy samochodowe, filtry kabinowe, odświeżacze do klimatyzacji oraz wszelkie inne środki, które pomogą w walce z nieprzyjemnym zapachem w aucie, znajdziesz w sklepie motoryzacyjnym nocar.pl.
Źródło zdjęć: nocar.pl, shutterstock.com