Baseny ogrodowe – co musisz wiedzieć?

Niewielki basen sprawdzi się głównie w niewielkich ogrodach. Im mniejszy model, tym mniejsza cena, ale także mniejsza praktyczność – w basenie o powierzchni kilku metrów dorosłe osoby nie będą mogły swobodnie pływać – zatem który basen wybrać, czytaj więcej!
Najdroższą wersją basenu ogrodowego są tak zwane baseny na stelażu. Są to budowy oparte na specjalnym stelażu. Baseny takie są niewątpliwie największe, ale również najdroższe. Większe projekty basenów stelażowych mają również możliwość dołączenia filtrów bądź podgrzewaczy wody. Ceny tego typu basenów również wynoszą od kilkuset to kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dużo bardziej solidne są baseny na stelażach, jednak równomiernie ich cena jest również wyższa. Posiadają one wielkie gabaryty, zatem należy dobrze zastanowić się nad ich stałą lokalizacją. Żeby zmniejszyć koszty powiązane z utrzymaniem właściwej temperatury wody, rozkładamy basen w miejscu nasłonecznionym. Sama woda natomiast nie wystarczy, aby malec się nie nudził. Dlatego warto nabyć od razu zabawki dedykowane do kąpieli. Jest to nie wyłącznie tradycyjna gumowa kaczka, natomiast także różne statki i łódki (zarówno takie z silnikiem), zwierzątka, wędki, zabawki grające czy świecące i dużo innych. Montaż basenu wraz z dodaną do basenu instrukcją nie sprawia poważniejszych problemów. Dwóch sprawnych mężczyzn jest w stanie go postawić w czasie paru – kilkunastu godzin. Przed montażem należy zorganizować podłoże. Idealnie sprawdza się betonowa wylewka. Baseny kąpielowe do ogrodu dadzą nam korzystanie z nich w dowolnym czasie, bez tłumów ogarniających publiczne baseny, w harmonii a także spokoju z grupą bliskich osób bądź najbliższą rodziną. Basen na stałe umiejscowiony na terenie posiadłości zdecydowanie zwiększa też jej cenę ogólną, dzięki czemu w sytuacji sprzedawania domu, możemy otrzymać za niego dużo atrakcyjniejszą cenę. Aktywność ruchowa to najefektywniejsza forma utrzymania dobrej kondycji. Każdy wie, iż pływanie jest najefektywniejszą metodą rehabilitacji dla serca, kręgosłupa oraz stawów. Podczas kąpieli w basenie należy także pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa – zawsze obserwuj dzieci, jeśli są w otoczeniu wody. Nie zakładaj natomiast, że dziecko, jakie umie już pływać, nie jest narażone na niebezpieczeństwo utonięcia. Obowiązkiem osoby pełnoletniej jest stałe monitorowanie a także nadzorowanie dziecka znajdującego się w wodzie albo w jej pobliżu.

Basen dla dzieci stał się w ostatnich latach obowiązkowy w prawie każdym ogrodzie. Ceny tych sprzętów są tak różne, że można przebierać między basenami kosztującymi kilkaset złotych i konfiguracjami, których cena dochodzi do kilkunastu tysięcy.
Jeżeli będziemy pamiętać o zakrywaniu basenu na noc to skutecznie ograniczymy nie tylko koszty ogrzewania, ale również ubytki wody na skutek parowania. Przeważnie do przykrywania stosuje się niedrogie folie słoneczne, tkaniny PCV czy żaluzje. Co ważne, te ostatnie są niesamowicie wytrzymałe a także bezpieczne, bo po takiej powierzchni może poruszać się nawet osoba dojrzała. Alternatywą są pokrycia z lekkich płyt poliwęglanowych oraz specjalne balony napełnione powietrzem. Obowiązkowe dodatki basenowe stanowią filtry oczyszczające wodę. Warto też pomyśleć o akcesoriach polepszających komfort kąpieli – schodkach czy trampolinach i świetle uatrakcyjniającym późne kąpiele. Filtr do większych basenów ogrodowych to konieczność. Z mniejszych dmuchanych można wylać wodę i po wymyciu zbiornika, zapełnić go ponownie. Należałoby również wyposażyć się w sieć, umożliwiającą wyławianie nieczystości z zbiornika, np. Owadów czy liści. Przydatny jest też odkurzacz basenowy – podłączony do ogrodowego węża, wysysa brud z dna zbiornika. Raz na jakiś okres winniśmy też odkażać wodę w basenie. W sklepach są dostępne specjalistyczne środki tlenowe -oczyszczają one wodę oraz, co ważne, nie powodują brzydkiego zapachu, takiego jak chlor. Basen ogrodowy powinno się przykrywać, żeby nie trzeba go było częstokroć czyścić. Folia pęcherzykowa pomaga również utrzymać dość wysoką temperaturę wody – jest na pewno tańsza niż pokrycie, ale przyda się jeszcze mechanizm do jej zwijania – w sumie kolejne kilka tysięcy złotych.

One thought on “Baseny ogrodowe – co musisz wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 + 3 =