Aranżacja balkonu – postaw na innowację!

W aranżacji balkonu możemy postawić na naturalne materiały, warto zakupić drewniane osłony na donice lub wybrać ceramikę, która prezentuje się geometrycznie, oraz w dodatku jest bardzo ciekawym rozwiązaniem dla kondycji roślin balkonowych – czytaj więcej!
Na niewielkie tarasy najlepiej wybierać składane krzesła, jakie po zmontowaniu odwiesimy na ścienne wieszaki czy schowamy do skrzyni. Dobrym wyjściem są również stoliki montowane na balustradzie lub w ścianie budynku. Takie gotowe elementy wyglądają ładnie i nie zabierają dużo miejsca. Mogą być rozłożone na stałe lub tymczasowo. W przypadku średnich tarasów warto również wykorzystać powierzchnię ścian. Możemy tam zwiesić półki, stojaki lub doniczki z kwiatkami. Rolę światła na niewielkim balkonie może wykonywać świecący łańcuch obwiązany wokół barierki. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na bardzo mały balkon można znaleźć odpowiednio estetyczne rozwiązanie. Szacując na podstawie, iż typowy balkon ma około metra szerokości. Balkon można ciekawie oświetlić aranżując czarodziejski klimat po zmroku. Z powodzeniem małe lampy a także światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na niewielkim balkonie. Na większym natomiast można dodatkowo zagospodarować lampy zewnętrzne stojące bądź na stałe przymocować kinkiety. Szczególnie znanym kwiatem balkonowym są oczywiście pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez skojarzenie z tarasami z klimatów PRL. Obecnie wracają w aranżacjach florystycznych chociażby na tarasach w najdroższych apartamentach.

Aranżacja balkonu w bloku to nie lada wyzwanie – niewielka przestrzeń sprawia, że ograniczamy naszą wyobraźnię do prostych, przewidywalnych rozwiązań. Zapomnij o szarym balkonie, który niczym się nie odznacza, zobacz ten post i dowiedz się jak urządzić balkon!
Jeżeli nie chcesz inwestować w kapitalny remont balkonu i całą wymianę płytek balkonowych, ich wygląd jest zadowalający (są odpowiednio przymocowane, niepopękane, nie przepuszczają wody), a tylko ich estetyka i niemodny już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo funkcjonalną i nie drogą wersję odnowienia posadzki na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów z drewna. Ich koszt nie jest duży, natomiast z montażem bez komplikacji poradzimy sobie własnoręcznie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą pełne pole do popisu i możliwość częstej zmiany aranżacji podłogi na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z powierzchni tarasu (nie są mrozoodporne) i przechować w domku do przyszłej wiosny. Kiedy podłoga na tarasie nie potrzebuje całkowitej przebudowy, a uszkodzone są jedynie pojedyncze płytki, warto poddać wymianie tylko uszkodzone egzemplarze. Jak to zrobić? Wystarczy uważnie usunąć okalającą wadliwy kafel spoinę, wówczas za pomocą młotka i dłuta ostrożnie stłuc płytkę i wyciągnąć pokruszone kawałki. Po oczyszczeniu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy nakleić nową płytkę. Na tarasach na jakich panuje półcień, temperatura jest bardziej stała, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i doniczkach dłużej utrzymuje wilgoć. Roślin nie trzeba tak często podlewać jak na tarasach południowych, bardzo nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o polskim kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by radować się ładną pogodą przez pełny rok. Nawet, gdy Twój balkon jest zadaszony, musisz się przygotować na deszcz. Zatem szczególnie istotne jest, aby swój balkon aranżować dobrym produktami wysokiej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę nasłonecznienie. Ważne jest także, czy jest tam wietrznie, bądź też nie. To zawęzi wybór roślin, jednak nadal będzie on duży. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do gatunków rozkwitających tylko na żółto, biało lub purpurowo, albo do pelargonii, traw czy pnączy. Możesz także niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, które uprawiasz w domku. Projektów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje balkonu należy dobrze przemyśleć.

One thought on “Aranżacja balkonu – postaw na innowację!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − osiem =