Jak zaaranżować oświetlenie w nowoczesnej łazience?

Oświetlenie łazienki to niezwykle istotny element aranżacji tego pomieszczenia. Często, odnawiając toaletę nie skąpimy pieniędzy na jej urządzenie a cały rezultat możemy zepsuć nieodpowiednio dopasowanym oświetleniem.
Aktualnie na rynku można wybierać pośród sporej ilości różnego rodzaju lamp łazienkowych, które zostały zaprojektowane i stworzone w bardzo oryginalnej estetyce. Piękne kinkiety z sporą liczbą korali a także kryształków dobrze sprawdzą się w łazienkach zaaranżowanych w stylu glamour, jednak estetyczne plafony sufitowe będą idealnym wyborem do pomieszczeń w stylu skandynawskim a także nowoczesnym. Ponadto ostatnio bardzo modny jest też styl przemysłowy, gdzie dominuje metal, beton oraz kolory szarości. Do takich toalet należałoby pokusić się zakup lampy stylizowanej na starą a także zniszczoną, jaka doskonale uzupełni całości oryginalnej aranżacji. Najciekawszym rozwiązaniem w przypadku światła łazienkowego jest użycie źródeł światła LED. Jest to niezwykle dobre rozwiązanie, aniżeli zastosowanie standardowych żarówek. Wpływa dobrze na nasz budżet, dzięki swojej długiej żywotności. Co ważne, takie źródła światła są także bardziej wytrzymałe na uszkodzenia lub wilgoć. Dobór oświetlenia LED to także ukłon w stronę ekologii. Nie zapominajmy, iż łazienka jest również miejscem wypoczynku, w którym chcemy się odprężyć po trudach dnia. Należałoby więc przygotować w niej klimat służący wypoczynkowi, a w tej dziedzinie zalety oświetlenia są ważne. W sklepach są dostępne taśmy LED emitujące światło w zmieniającej się barwie, które rozlokowane w osłonie wanny, w podłodze lub w ozdobnych wnękach, będą dawać delikatną poświatę uprzyjemniającą kąpiel. Co niesłychanie ważne promieniowanie powinno być tak skonstruowane, by ograniczyć, a najlepiej wyeliminować, efekt oślepienia. Z wykorzystaniem konwencjonalnych źródeł oświetlenia jest to bardzo skomplikowane. Nieco lepiej sytuacja prezentuje się przy źródłach światła LED, zwłaszcza jeśli oprawy oświetleniowe posiadają zamontowane matowe przesłony. Najlepiej pod tym kątem prezentują się lampy OLED, w jakich współczynnik olśnienia jest zdecydowanie najniższy. Właściwie dobrane światło to gwarancja dobrej aranżacji, jednak przy oświetleniu łazienki bezwzględnie trzeba mieć jeszcze na uwadze bezpieczeństwo.

Inaczej dobierzemy oświetlenie do łazienek klasycznych, odwrotnie do SPA, a jeszcze inaczej do pomieszczeń industrialnych. Zobacz, co musisz wiedzieć dobierając światło do swojej łazienki!
Kupując baterię wannową lub prysznicową nie zapomnijmy, iż na oszczędzanie wody ma wpływ także głowica prysznicowa. Jeśli jest odpowiednio skonstruowana, poprawia oszczędność wody bez obniżania komfortu kąpieli. Dodatkowo w niektórych rozwiązaniach można skonfigurować nawet pięć różnych strumieni wody. Umożliwiają one pobudzenie skóry zarówno delikatne, jak również mocne – w formie biczów wodnych. Do wyboru mamy także baterie wannowe sztorcowe na brzegu wanny w specjalistycznych otworach lub wolnostojące. Różne elementy baterii zużywają się w różnym czasie. Sprawdźmy zatem, czy równie długa rękojmia obejmuje jednocześnie głowice lub przyciski. Należałoby również upewnić się, gdzie dany towar został wyprodukowany. Zdarzają się niestety takie marki, które kupują kontenery towarów w Chinach, po czym w Polsce – w najlepszym wypadku – podmieniają głowice na solidniejsze i sprzedają, jako produkt Polski. Niektóre z takich baterii przetrwają do końca dwuletniego okresu gwarancji, ale często już wcześniej warstwa zaczyna się przecierać, przebarwiać, głowica rozregulowuje. Należałoby przy zakupie pamiętać, iż solidni producenci na własne produkty dają przeważnie dłuższy okres gwarancji, na ogół pięcioletni. Na rynku mamy dostępne różnorodne kolory – od podstawowego chromu lub złota, poprzez modne – czerń albo biel, aż po oryginalne – czerwone, lazurowe, a nawet zielone. Przy projektowaniu pomieszczenia należy przewidzieć rozstawienie przyłączy wody pod prawidłowo wybrany przez nas wariant baterii. W przypadku wyboru baterii prysznicowych warto kierować się wytyczną: iż im więcej waży, tym lepiej. To oznacza im cięższa bateria, tym trwalsza i szczelniejsza. Baterie o większej wadze mają grubsze ściany, dzięki czemu są mniej podatne na różne temperatury wody. Trudno sobie wyobrazić w obecnych czasach toaletę bez baterii. Obecnie na rynku do kupienia jest taka mnogość najróżniejszych baterii do umywalek, bidetów, wanien a także kabin prysznicowych, że jedynym hamulcem może tu być tylko i wyłącznie budżet, który planujemy wyłożyć na baterie.

One thought on “Jak zaaranżować oświetlenie w nowoczesnej łazience?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia + 13 =