Kominek w salonie – sprawdź, co potrzebujesz wiedzieć!

Aranżacja wnętrza z kominkiem to najbogatsza odsłona tego wnętrza, jaka tworzy unikatową aurę w domu w deszczowe, jesienne i zimowe wieczory. Jest on nie tylko praktycznym urządzeniem grzewczym, ale też doskonałą ozdobą w letnią porę roku.
Planując salon z kominem, należy dokładnie się zastanowić nad wyglądem, w jakim ma być zaaranżowane mieszkanie. Przeważnie decyduje o nim wygląd obudowy kominka. Może ona być skonstruowana w stylu retro z kamienia, kafli czy cegły bądź z produktów dedykowanych stylowi współczesnemu. W całości kompozycji należy zadać o analogicznie właściwy odcień osłony kominkowej. Zdeterminuje on czy kominek będzie kluczową ozdobą pomieszczenia, czy również będzie się w nie wtapiał. Należy też pamiętać, że wbrew rozpowszechnionym opiniom kominek wolno zastosować również we wnętrzach tradycyjnych, jak i niekonwencjonalnych. Kluczowe znaczenie przy aranżacji salonu z kominkiem ma także wybór modelu kominka. Tutaj producenci proponują kominki przytwierdzone do ściany, kominki dwustronne czy narożne. Jeżeli zdecydowaliśmy się zaś na samodzielne wykonanie osłony kominka, obok zwyczajnego kamienia możemy wybrać też prostą, ale niesłychanie efektowną cegłę bądź ozdobne kafle, jakie wprowadzą do naszego domku klimat wiejskiej chaty. Bywa również, iż obecność kominka w wnętrzu jest podkreślona przy pomocy wyróżniającej się od ścian obudowy albo odbiegającym zarówno pod względem faktury, ale i również odcienia wykończeniem – kamiennym albo ceramicznym. Komin często lokalizuje się również przy ścianie zewnętrznej, np. między oknami – jest to bowiem najchłodniejszą część tej przegrody, przez jaką przeważnie uchodzi najwięcej ciepła. Takie umiejscowienie kominka umożliwi zmniejszyć te straty. Ponadto takie rozwiązanie pozwala postawić po zewnętrznej części ściany, w ogrodzie, następny kominek zewnętrzny, z jakiego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania bądź relaksu na świeżym powietrzu.

Drzewo do kominka winno być jej jak najmniej mokre, bowiem gorzej się pali i zazwyczaj jest zanieczyszczona. Obowiązkowe jest doprowadzenie do komina świeżego powietrza z, zewnątrz, co umożliwia prawidłowe jego działanie.
Warto jednak pamiętać, że połączenie ciemnej obudowy z ciemnym drewnem obok może być zbyt przygnębiające – lepiej zastosować jeden z jaśniejszych kolorów drzewa – lub użyć ciemne drewno, za to pomalować obudowę kominka na biało. Należy również pamiętać, że kominki opalane drzewem potrzebują pomieszczenia na magazynowanie drzewa. Ponadto należy troszczyć się o ogień, a to wiąże się z koniecznością przynoszenia drzewa. Najlepiej zatem, żeby pomieszczenie składowania drewna nie znajdowało się daleko od kominka. Niezależnie od tego, na jaki komin się zdecydujemy, należy pamiętać, iż jego wykończenie winno tworzyć całość ze trendem dominującym w salonie. Bez względu na to czy preferujemy design innowacyjny czy tradycyjny, kominek może być centralnym punktem naszego salonu. Projektując kominek warto wziąć pod uwagę wzajemne ułożenie wobec siebie telewizora, kominka oraz mebli wypoczynkowych. Jeżeli w nieprawidłowy sposób postawimy telewizor i kominek koło siebie, w pokoju zamiast sfery odpoczynku zapanuje artystyczny chaos. Architekci wnętrz sugerują zamontowanie komina i telewizora na przeciwległych sobie ścianach, tak żeby design salonu tworzył harmonijną całość. Bezpieczne i wygodne w eksploatacji są również kominki elektryczne Porównywalnie jak kominki ekologiczne nie potrzebują uzupełniania opału bądź odprowadzania spalin, w tym przypadku jednak nie dochodzi nawet do powstania płomienia.

One thought on “Kominek w salonie – sprawdź, co potrzebujesz wiedzieć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć − trzy =