Panele podłogowe – co potrzebujesz wiedzieć?

Panele z rozmachem zastąpiły drewniane podłogi w wielu miejscach w naszym domu. Dzieje się tak za sprawą wyższej odporności deski panelowej od tej drewnianej, niższej ceny, natomiast efekt końcowy jest zbliżony.
Drewniana posadzka może mieć wiele odsłon, natomiast każdy widzi inne cechy. Przed rozpoczęciem prac, należy sprawdzić, czy posadzka jest prosta. Jeżeli nie, należy wziąć szpachlowej masy wyrównującej tak, aby płaszczyzna była nienaganna. Zewnętrzna część paneli może być pokryta laminatem połyskliwym, matowym albo półmatowym. Im znaczniej błyszcząca powierzchnia, tym większe odbicie oświetlenia i tym mocniejszy kolor. Posadzki z połyskiem lepiej zamontować w mieszkaniach, jakie nie są bardzo intensywnie nasłonecznione. Podłogi matowe wyglądają dużo bardziej naturalnie i są dedykowane do mieszkań bogatych w naturalne światło. W domowych mieszkaniach panele gwarantują klimatyczny wygląd. Natomiast decydując się na panele trzeba wybierać te o godnych właściwościach i parametrach. Chociaż panele dosyć mocno pociągają pył i kurz, to nie powodują większych problemów przy czyszczeniu. Panele należy czyścić tylko mokrą szmatą, która nie przekazuje znacznej ilości wody. Producenci sprawnie zdobywają coraz to ciekawsze rezultaty tworząc choćby panele podłogowe wodoodporne do kuchni. Reguła jest niesamowicie prosta – im większa jakość, tym atrakcyjniejszy artykuł. Jednakże optymalny wybór względem klasy używalności potrafi przyprawić zawrót głowy. Wszystko dlatego, iż panele podłogowe dzielą się na dwie fundamentalne kategorie – do użytku kuchennego i do użytku publicznego, a jednocześnie mają aż 6 grup używalności. Znacząca jest również grubość panela. Im jest grubszy, tym lepszy, bardziej odporny na zniszczenia oraz zdeformowania. Porządne jakościowo panele zaczynają się od 9 mm grubości. Paneli nie nakleja się, nie przybija ani nie przykręca do posadzki. Łączy się wyłącznie ich krawędzie. Są panele z wpustem oraz wypustem (dostosowane są do instalowania na klej) i panele z profilem zatrzaskowym. Grube panele posiadają mocne zamki, które gwarantują trwałość połączeń w czasie używania. Nie warto kupować cieńszych niż 7 mm, gdyż przeważnie jakość takich paneli pozostawia wiele do życzenia. Natomiast o wytrzymałość na uderzenia informuje właściwe oznaczenie.

Panele zrewolucjonizowały wykończenie podłóg. Wciąż zwiększająca się propozycja paneli, jakie coraz bardziej przypominają ekologiczne drewno, pozwolają także na wprowadzenie interesujących imitacji lub powiązań stylistycznych.
By poddasze mogło być poddane aranżacji na poddasze funkcjonalne trzeba przeprowadzić zmiany sposobu używania obiektu budowlanego. Bez względu na to w którym fasonie będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad wykorzystaniem widocznych punktów architektury dachu, jako motywu dekoracyjnego – jeżeli twoje poddasze ma widoczne krokwie, nie chowaj ich! Okna dachowe warto zaopatrzyć w bezprzewodowe sterowanie oknem a także dodatkami za pomocą pilota lub przełącznika naściennego. Urządzając wnętrze na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na umieszczenie mebli. Ich ulokowanie uzależnione jest od ostrości skosów. Większe partie poddasza to świetne miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy przypadkowych zderzeń z stropem. Kiedy już wiemy, jaką funkcje przyjmie nasze poddasze, to najistotniejsza w dalszym kształtowaniu jego właściwej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie zalet a także niezwykle trudnych do narzędzia miejsc. Nikt nie twierdzi, iż przestrzeń pod skosem łatwo zaaranżować, a jeszcze łatwiej umeblować, więc warto zdecydować się na meble na wymiar, jakie bez trudu przystosujemy do wszelkich zakątków, obniżeń, skosów i przestrzeni pod oknami. Skosy ogólnie nie należą do najłatwiejszych powierzchni do planowania oraz adaptacji, natomiast jest kilka wskazówek i stałych, jakich przestrzeganie bardzo uprości nam adaptację poddasza. Nim jednak przystąpimy do działania, musimy zrobić gruntowną analizę poziomu technicznego domu, a wówczas zdać sobie na pytania, czy jesteśmy w stanie ten remont zrealizować i czy będzie nam się to oczywiście opłacało.

One thought on “Panele podłogowe – co potrzebujesz wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − 13 =